Menu

CaldoStrefa wiedzyPoradyRodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych

Udostępnij

Zabezpieczenie pożarowe budynków wynika przede wszystkim z przepisów prawa. Na właścicielu lub zarządcy obiektu spoczywa powinność zapewnienia środków ochrony przeciwpożarowej, które spowolnią rozprzestrzenianie się ognia, w określonym stopniu pomogą opanować żywioł oraz zapewnią dodatkowy czas niezbędny do bezpiecznego opuszczenia budynku. Jakie rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych są dostępne na rynku i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym są bierne zabezpieczenia pożarowe?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to rozwiązania konstrukcyjne stosowane w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się pożaru. Pozwalają one również zyskać dodatkowy czas potrzebny na ewakuację z miejsca zagrożenia. Główne rodzaje zabezpieczeń to różnego typu maty, pianki, lakiery czy taśmy ognioodporne, które tworzą dodatkową warstwę zabezpieczającą miejsca podatne na działanie ognia.

  • Rodzaje biernych zabezpieczeń pożarowych
    Rodzaj biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego zależy od typu elementu zabezpieczanego. Możemy tu mówić zarówno o zastosowaniu układów przemieszczania się, które wyznaczają najszybszą drogę potrzebną do opuszczenia budynku, jak i chronionych elementach konstrukcyjnych, które blokują drogę żywiołowi.
  • Strukturalna ochrona przeciwpożarowa elementów konstrukcyjnych
    Nie można zbudować konstrukcji wyłącznie z materiałów niepalnych. Można jednak zastosować rozwiązania, które skutecznie ochronią powierzchnię tych materiałów przed ogniem. W celu ich zabezpieczenia stosuje się różnego rodzaju pianki, lakiery, zaprawy czy farby ognioodporne. Sprawdzają się one w ochronie konstrukcji drewnianych, stalowych oraz betonowych.
  • Prawidłowe wydzielenie i oznakowanie dróg ewakuacyjnych
    Pierwszą rzeczą, która ma miejsce w trakcie wystąpienia zagrożenia, jest ewakuacja z miejsca zdarzenia. Dlatego jednym z koniecznych, a jednocześnie najłatwiejszych do wdrożenia rodzajów biernych zabezpieczeń ppoż. jest rozplanowanie i odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych, co sprawia, że użytkownicy obiektu mogą szybko i bezpiecznie opuścić budynek.
  • Wydzielenie sektorów
    Projekt budynku powinien zakładać taki układ pomieszczeń, który zminimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru. Ściany, sufity oraz podłogi powinny być wykonane z materiałów ognioodpornych, zaś elementy konstrukcyjne muszą gwarantować jak najdłuższe utrzymanie nośności budynku w przypadku wystąpienia pożaru.

Materiały ognioodporne zabezpieczające kanały wentylacyjne oraz instalacje

Kanały wentylacyjne to wyjątkowo newralgiczne miejsca w konstrukcji budynków. Ich odpowiednie zabezpieczenie może zadecydować o życiu lub śmierci osób obecnych wewnątrz obiektu. Dlaczego należy skupić szczególną uwagę na ich zabezpieczeniu? Kanały biegną wzdłuż całego budynku, zapewniając cyrkulację powietrza. Tym samym stanowią doskonałą drogę do szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru do kolejnych kondygnacji i pomieszczeń. Warto też pamiętać, że zanim do wspomnianych miejsc dotrze ogień, zdążą już one wypełnić się dymem biegnącym kanałami. Zanieczyszczone, gorące powietrze natomiast może spowodować omdlenie i uniemożliwić ucieczkę.

W celu uniknięcia realizacji tego scenariusza powszechnie stosuje się bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe kanałów wentylacyjnych w postaci pianek, mat, taśm oraz płyt ogniochronnych. Jednym z popularnych i niezwykle skutecznych zabezpieczeń jest mata ognioodporna AF FIREGUARD 3 produkowana przez ALFASEAL. Produkt jest wykonany z wytrzymałych materiałów wysoce odpornych na działanie ognia. Innym rozwiązaniem są materiały pęczniejące pod wpływem ciepła. Wysoka temperatura sprawia, że zwiększają swoją objętość, blokując tym samym dalsze rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu.

Szukasz zabezpieczeń PPOŻ.? Skontaktuj się z nami

Administratorem podanych danych osobowych jest CALDO-IZOLACJA Sp. z o.o. działająca w ramach Grupy CALDO. Informacje dotyczące Grupy oraz zasad przetwarzania danych, celów, podstaw i uprawnień znajdują się w Polityce Prywatności.

Skuteczność biernej ochrony przeciwpożarowej - od czego zależy?

Aby zapewnić skuteczną ochronę, wszystkie zastosowane systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych muszą ze sobą współdziałać i wzajemnie się uzupełniać. W przypadku rozwiązań konstrukcyjnych, doskonałym rozwiązaniem jest połączenie różnego rodzaju materiałów ognioodpornych. Na przykład wspomnianą matę ognioodporną można dodatkowo zabezpieczyć, doszczelniając ją specjalną taśmą.

Wszystkie produkty powinny być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Bierna ochrona przeciwpożarowa nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych akcji, a może zadecydować o wysokości poniesionych strat, a nawet życiu lub śmierci – tym bardziej warto w nią zainwestować, by móc spać spokojnie.

zabezpieczenia przeciwpożarowe

Udostępnij

Zobacz też

Zobacz wszystkie wpisy

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać na swoją skrzynkę mailową informacje o nowych produktach, poradach, wydarzeniach czy szkoleniach, które mogą Cię zainteresować.Zobacz aktualny newsletter